Rok dla Niepodległej Szkoła wierna dziedzictwu

"MOJA RODZINA W NIEPODLEGŁEJ"

 

  11 maja rozstrzygnięty został gminny konkurs pt. „Moja rodzina w Niepodległej”. Założeniem konkursu było zainteresowanie dzieci własnym pochodzeniem, poznanie historii rodziny wpisanej w losy kraju i regionu, a także rozbudzenie potrzeby dbałości o tradycje rodzinne i dziedzictwo regionalne. Zadania konkursowe poległy na przygotowaniu projektu o charakterze dokumentalnym, filmu lub drzewa genealogicznego, w których uczniowie przedstawili efekty badań, rozmów, poszukiwań lub dociekań w zakresie pochodzenia własnej rodziny, ujętych w kontekście historii Polski lub najbliższego regionu.Laureatami zostali ze Szkoły w Butrynach: Agata Klewiado (film), Jakub Żuchowski (prezentacja multimedialna), Maciej Pacewicz (drzewo genealogiczne), Pola Kacprzak ze Szkoły w Klebarku Wielkim (drzewo genealogiczne). Patronat honorowy nad konkursem objął Urząd Gminy w Purdzie. Serdeczne gratulacje dla laureatów i podziękowanie dla sponsorów nagród. Organizatorką konkursu była Pani Lidia Szych. D.L.

                            zdjęcia

 

"WĘDRÓWKA PO WARMII"- FOTOGRAFIA

 

  Rozstrzygnięta została II edycja Konkursu Fotograficznego "Wędrówka po Warmii". Honorowy Patronat nad konkursem objęli Starosta Olsztyński oraz Wójt Gminy Purda.Podczas uroczystej gali 11 czerwca, na którą przybyli zawodowi fotografowie, przedstawiciele starostwa i gminy ogłoszeni zostali zwycięzcy.

Przedmiotem konkursu były prace fotograficzne wykonane samodzielnie, dotyczące tematów: „Stara warmińska architektura” (zdjęcia starych kapliczek, cmentarzy, przydrożnych krzyży, kościołów, starych domów – bez wchodzenia do wewnątrz budowli) dyplom laureata i I miejsce zdobyła Zofia Bujna za pracę „ Przydrożny krzyż”. Wyróżniono jeszcze fotografie Izabeli Grendy „ Krzyż na cmentarzu w parafii Giławy” oraz Oliwii Palmowskiej „ Kapliczka w Klebarku Małym”.

W kategorii „Wiosenne przebudzenie – wiosna na Warmii” dyplom laureata i I miejsce zdobyła praca Izabeli Grendy „Roślina z robaczkiem”. Oprócz tego wyróżniono prace Bartosza Chmielewskiego „Dmuchawce” oraz Zofii Bujnej „ Bociany”. Decyzją jury w składzie: Paweł Strzelec, Joanna Ogrodnik oraz Jolanta Maciejewska w kategorii -„Dziedzictwo kulturowe i materialne Poczty Polskiej na Warmii” (zdjęcia starych budynków pocztowych, interesujących skrzynek pocztowych) pojawiła się tylko jedna praca, nie przyznano nagród. Serdeczne podziękowania dla sponsorów oraz dla Pana Pawła Strzelca za zorganizowanie serii ciekawych warsztatów fotograficznych dla uczniów. Koordynatorką konkursu była Pani Urszula Łabacz. D.L.

                                            zdjęcia

 

POZNAJEMY NASZ REGION

 

Czerwiec jest czasem wycieczek i podróży. Nie zawsze muszą być dalekie. W tym roku uczniowie klas I i II zgodnie z powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie” udali się do Krainy 7 Osobliwości w Jabłonce. Jest to miejscowość w Gminie Nidzica, nad jeziorem Omulew, w której znajduje się jedna z sześciu wiosek tematycznych naszego województwa. Kraina okazała się miejscem, w którym zanika granica między magią a rzeczywistością. To właśnie tu uczniowie spotkali Wodnicę, żonę Wodnika Omulka, która przedstawiła historię ich życia. W ramach ciekawych zajęć pomogła młodym odkrywcom odbyć podróż w czasie i przenieść się w przeszłość do mazurskiej wsi. Uczniowie poznali sposób życia pradziadków, którzy byli drwalami, rybakami oraz rolnikami. Wszystko za sprawą magicznej Wodnicy i jej przyjaciółki, które oprowadzały dzieci „Szlakiem dawnego Mazura”. Nie zabrakło także dawnych zabaw, które przypadły do gustu małym odkrywcom: gigantyczna proca, spacer na nietypowych obcasach, zwariowane koło to tylko niektóre pomysły na spędzenie wolnego czasu naszych pradziadków, które przypadły do gustu najmłodszym. Czas spędzony na świeżym powietrzu wzmagał apetyt. O pełne brzuszki zadbały panie, które przygotowały „smakołyki prababci”- naleśniki z twarożkiem, kiełbaski z ogniska i pyszny rabarbarowy kompot. Pełni wrażeń, z uśmiechami na twarzach i pięknymi ręcznie wykonanymi pamiątkami wróciliśmy do szkoły. Warmia i Mazury są piękne! D.L.


ILUSTRUJEMY BAŚNIE I LEGENDY WARMIŃSKIE

 

Ogromne uznanie należy się wszystkim uczniom klasy II, ponieważ cały zespół wykonał prace na gminny konkurs plastyczny pt. „Ilustrujemy baśnie i legendy warmińskie”, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę w Purdzie. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 6 czerwca w siedzibie biblioteki. Laureatami zostały aż trzy osoby; II miejsce zajęły Joanna Grenda oraz Amelia Kornatowska, III miejsce przypadło w udziale Agacie Pawlak. Gratulujemy znajomości legend i baśni naszego regionu oraz talentu plastycznego. Brawo! Podziękowanie należy się także rodzicom uczniów Pani Kornatowskiej oraz Panu Grendzie za organizację dowozu dzieci na uroczystość wręczenia nagród. D.L.

LEKCJA HISTORII "KU NIEPODLEGŁEJ"

 

  28 maja do naszej szkoły przyjechała Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” z Lublina. Zaprezentowali pokaz historyczny pt. "Ku niepodległej", będący żywą lekcją historii. Panowie w strojach żołnierza i mundurze legionisty w przystępny sposób zaprezentowali dążenia Polaków do niepodległości, stroje z epoki, ekwipunek i uzbrojenie żołnierskie. Z udziałem naszych uczniów w sposób barwny i humorystyczny omówili sytuację Polski pod zaborami oraz rolę i legendę marszałka Józefa Piłsudskiego. Wszyscy świetnie się bawili i zapamiętali wiele istotnych informacji związanych z dążeniem Polski do odzyskania niepodległości. D.L.

                                         zdjęcia


FESTIWAL PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

 

25 maja odbył się Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Jezioranach. Naszą szkołę dzielnie reprezentował Bartosz Orzoł z klasy IV, który wykonał utwór „Moje miejsce na ziemi” Anny German. Ucznia przygotowywała Pani Maryla Wieczorek. D.L.


FESTIWAL im. FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO

 

 W ramach odbywającego się od wielu lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiegow Barczewie 18 maja w Kościele w Klebarku Wielkim odbył się koncert Chóru Społecznej Akademii Nauk z Łodzi. Chór istnieje od 2005 roku.  Prowadzony jest przez Dyrygent Renatę Banacką - Walczak. Koncertu z dużą przyjemnością wysłuchali uczniowie naszej szkoły. Serdeczne podziękowania dla artystów. D.L.


SADZENIE LASU NIEPODLEGŁOŚCI

 

 27 kwietnia na zaproszenie Nadleśnictwa Olsztyn  uczniowie klasy III wzięli udział w Regionalnych Obchodach Lasów Państwowych, które w tym roku były wyjątkowe. Świętowanie  setnej  rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęto posadzeniem Lasu Niepodległości, spotkaniem z leśnikami,  grami edukacyjnymi.  Pobyt w Leśnictwie Wyrandy uwieńczony został  poczęstunkiem, zabawą na leśnej polanie oraz… niespodzianką w leśniczówce. J.K.

                            zdjęcia


DZIEŃ PATRONA 2018

 

 11 maja odbyły się coroczne obchody Dnia Patrona połączone z festynem rodzinnym. Uroczystości rozpoczęły się o 12.00 mszą świętą oraz złożeniem kwiatów na grobie patrona. Pani Dyrektor Jolanta Maciejewska przypomniała historię Pawła Chmielewskiego a uczennice kółka teatralnego uświetniły złożenie kwiatów na grobie naszego patrona piękną recytacją wiersza  "Spieszmy się kochać ludzi". Uroczysty pochód ze sztandarem na czele przemaszerowal do szkoły.  Następnie odbył się Konkurs Wiedzy o Pawle Chmielewskim, poprzedzony prezentacją multimedialną Pani Lidii Szych, będącą kalendarium życia naszego patrona. Konkurs przeprowadziła Pani Ewa Napiórkowska, z zastosowaniem klocków Plickersa. Duże wrażenie wywarły na wszystkich występy najmłodszych przedstawicieli szkoły - przedszkolaków i "zerówkowiczów". Ci ostatni zaprezentowali się w ciekawym programie warmińskim. Na wszystkich uczestników czekały liczne atrakcje: zawody sportowe, konkurs „Mam Talent”, niespodzianki przygotowane przez Fundację Szalony Krasnolud, przejażdżki wozami strażackimi, przepyszne wypieki rodziców oraz kolorowe lody. Dopisała nie tylko pogoda, ale także wspaniałe humory. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie tak wspaniałej imprezy. Kolejny Dzień Patrona oraz festyn rodzinny już za rok! D.L.

                                             zdjęcia


PRZEDSZKOLAKI NA WARMIŃSKĄ NUTĘ

 

 Najmłodsi wychowankowie naszej szkoły bardzo chętnie poznają tradycje, gwarę, pieśni i zabawy warmińskie. Dowodem na to jest montaż słowno-muzyczny prezentujący kulturę Warmii, przygotowany przez „zerówkę” pod opieką Pani Joanny Augustyniak. Swoje umiejętności wokalne i recytatorskie przedszkolaki pokazały w czasie obchodów Dnia Patrona 11 maja. Wielkie brawa! D.L.

                                           zdjęcia


APEL Z OKAZJI ŚWIĄT PATRIOTYCZNYCH


Powiewa na cztery świata strony

nasz polski sztandar biało-czerwony

biel razi w oczy, czerwień się żarzy

na najpiękniejszym z wszystkich sztandarze.


Ojczyzna, honor, wiara to siła.

Historia tego nas nauczyła,

zrywała więzy, wstawała z kolan

niezwyciężona biało-czerwona.


Czy ci w duszy gra,

czujesz to co ja?

Serce przyspiesza tak,

gdy tańczą z wiatrem kolory dwa...”


 Słowa tej piosenki zaśpiewanej przez Bartosza Chmielewskiego stały się mottem pięknego montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez klasę VII pod opieką Pani Anny Hińko-Staniszewskiej. Wszystko za sprawą uroczystego apelu z okazji Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie w czytelny sposób zaprezentowali polskie symbole narodowe oraz trudną historię niepodległości naszego kraju.

Bolesław Prus napisał kiedyś: „Prawdziwy patriotyzm polega nie tylko na tym, żeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale - ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.” Pamiętajmy o tym. D.L.


WARMIA - MOJA OJCZYZNA

 

 Jesteśmy bardzo dumni z naszych najmłodszych wychowanków, którzy reprezentowali szkołę na I Gminnym Konkursie Recytatorskim Przedszkolaków. „Warmia – moja ojczyzna” - tak brzmiało hasło przewodnie konkursowych zmagań. Najmłodsi recytowali wiersze tematycznie związane z naszą „małą ojczyzną”. Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników.

Laureatami zostali: w kategorii 4-latków Martyna Pasztaleniec III miejsce; w kategorii 5-latków: Julia Kunka II miejsce,  Julia Zawalich wyróżnienie; w kategorii 6-latków Zuzanna Pasztelaniec I miejsce. Dzieci przygotowała Pani Joanna Augustyniak. D.L.


DNI WARMIŃSKIE W PURDZIE

 

 10 kwietnia na zaproszenie Przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Purdzie uczniowie klasy II oraz członkowie szkolnego kółka teatralnego wzięli udział w organizowanych od wielu lat Dniach Warmińskich. Grupa „Warmińskich Łobuziaków” zaprezentowała tańce, pieśni i zabawy warmińskie. Niektóre, pochodzące z terenu naszej gminy. Uczniowie wykonali więc „Kaletczankę” z Kaletki, zatańczyli „Szota” do słów spisanych w Butrynach. Nie mogło zabraknąć także „Szewczyka”, „Zajączka” oraz gadek warmińskich. Młodsi koledzy dowiedzieli się co to było dercie psiórów i przandzanie na kołku. Bardzo podobała się także óma, co bojki splytała. Muzykowanie i tańce były przeplatane opowieściami o zwyczajach na dawnej Warmii. Występ zrobił duże wrażenie na wszystkich, a w nagrodę uczniowie otrzymali solidną porcję słodyczy. D.L.

                                              zdjęcia


POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO

 

Uczniowie klas IV-VII wzięli udział w nietypowym przedstawieniu, prezentującym początki państwa Polskiego. Dzieje naszego kraju opowiedziane zostały poprzez legendy. Zaprezentowano losy Popiela, Lecha, Czecha i Rusa. W jednej z etiud wystąpił Bartosz Pachucki, który wcielił się w rolę Siemowita - syna Piasta i Rzepichy. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem gry aktorskiej, kostiumów i dekoracji teatralnych. D.L.


DOBRY DZIONEK NA WARMII

 

 Dobry dzionek na Warmii- tak brzmiał temat lekcji otwartej, która odbyła się 13 marca 2018 roku. Uczniowie klas I - III oraz obecni rodzice poznali historię i geografię naszego regionu. Zaprezentowany i omówiony został strój warmiński damski oraz męski. Zajęcia stały się okazją do nauki słownictwa warmińskiego dotyczącego rodziny. Nie zabrakło również pieśni warmińskich, które chętnie śpiewali zwłaszcza chłopcy. Zajęcia „po naszamu” przeprowadziła Dorota Lach-Żuchowska. D.L.

                                  zdjęcia


DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

  22.02.2018 roku w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. O tym, że język polski to "trudna mowa" przekonali się uczniowie klas IV-VII biorąc udział w konkurencjach językowych przygotowanych przez nauczycieli polonistów. Na pierwszej lekcji konkurowały ze sobą klasy IV i V - w tej rundzie zwyciężyła klasa V. Godzinę później do rywalizacji przystąpiły starsze klasy - bezapelacyjnie wygrała klasa VI, która wręcz ekspresowo odgadywała hasła w Taboo, co zresztą przełożyło się na wygraną w klasyfikacji generalnej. Pani Dyrektor Jolanta Maciejewska doceniła szybkie tempo gry, jako nagrodę za trud i wysiłek włożony w drogę do zwycięstwa, wręczyła klasie VI grę "5 sekund". Oczywiście nie mogło zabraknąć również słodkości - każdy uczestnik otrzymał słodki upominek.

 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. W założeniu ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. M.P.

zdjęcia


LEKCJA O TRADYCJACH WARMIŃSKICH

 

 Tradycje świąteczne są pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najpopularniejsze to na pewno zwyczaje bożonarodzeniowe – ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, zostawianie wolnego miejsca przy stole, czy łamanie się opłatkiem. Istnieje jednak wiele innych, mniej znanych zwyczajów związanych z polskimi świętami, o których należy pamiętać. Szczególne zwyczaje związane są z Warmią. Uczniowie klasy II w czasie lekcji dotyczącej polskich tradycji świątecznych mieli okazję dowiedzieć się kim byli słudzy z szemlem, czym było nowe latko. Chętnie dzielili się doświadczeniami dotyczącymi kultywowania tradycji nie tylko bożonarodzeniowych w ich domach. Ważne jest, by nie zatracić wiedzy i znajomości polskich oraz warmińskich tradycji. Dają one nam tożsamość, tak ważną w dzisiejszych czasach. D.L.


ANDRZEJKI NA DAWNEJ WARMII

 

 Od zawsze człowiek szukał sposobów na poznanie swojej przyszłości. Koniec listopada sprzyjał wróżbom, poprzez zwyczaje zapomnianych katarzynek i popularnych do dzisiaj andrzejek. 20 listopada uczniowie klas II I III wzięli udział w warsztatach w Muzeum Dom "Gazety Olsztyńskiej" pt. „Katarzynki i andrzejki na dawnej Warmii”. W czasie zajęć zaprezentowane zostały wróżby i zabawy sprzed 150 lat pochodzące z naszego regionu. Każdy uczeń mógł sobie powróżyć. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci wykonały magiczne i tajemnicze koty. Wycieczka do Olsztyna stała się także okazją do spaceru uliczkami Starego Miasta i pozwoliła poznać wiele pięknych i cennych zabytków stolicy naszego regionu. D.L.

                                          zdęcia


GMINNY KONKURS PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ

        

 18 listopada odbył się VII Gminny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej w Ośrodku Kultury w Klewkach . Oczywiście nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Kolejny raz udowodnili, że w klebarskiej szkole nie brakuje scenicznych talentów. Wszyscy reprezentanci szkoły zostali nagrodzeni.  

W kategorii poezja klas I-III: 3 miejsce Hanna Mateusiak (kl.III), wyróżnienieHanna Kaźmir (kl.III).

W kategorii poezja klas IV-VI: 2 miejsce Aleksandra Duda (kl.VI), wyróżnienieWeronika Salewska (kl.VII). 

W kategorii pieśń klas IV-VI: 3 miejsce Bartosz Chmielewski (kl.VI), wyróżnienieBartosz Orzoł (kl.IV). 

Cieszymy się z ogromnego sukcesu wszystkich uczniów. Brawo!! Wielkie podziękowania należą się rodzicom, którzy jak zwykle wytrwale wspierali swoje pociechy, organizując logistycznie całe przedsięwzięcie: Państwu Kaźmir, Pani Pawluczuk, Pani Dudzie, Pani Kowalskiej oraz Pani Chmielewskiej. Uczniów do konkursu przygotowywały Panie Elżbieta Czerwińska oraz Dorota Lach-Żuchowska. Gratulujemy! D.L.

                  zdjęcia


GMINNE OBCHODY NIEPODLEGŁOŚCI

 

W sobotę 11 listopada odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości. W uroczystej mszy w klebarskiej parafii Znalezienia Krzyża Świętego wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły oraz Pani Dyrektor Jolanta Maciejewska, Pani Urszula Łabacz i Pani Ewa Napiórkowska. Dumnie reprezentowali nas także uczniowie: sztandarowy – Bartosz Chmielewski w asyście Amelii Kowalewskiej, Julii Sęder oraz Poli Kacprzak. Po nabożeństwie delegacja szkoły z Panią Dyrektor na czele złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Księży i Warmiaków. D.L


                                            11 LISTOPADA W SZKOLE


11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i wróciła europejskie mapy. Wówczas Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. W czerwcu 1989 roku niekomunistyczny Sejm RP ustanowił Święto Niepodległości, które obchodzimy do dziś. W naszej szkole 10 listopada odbył sie uroczysty apel upamiętniający te wydarzenia. Montaż słowno-muzyczny przygotowała klasa 6 pod kierunkiem Pani Lidii Szych. Uroczystość stała się okazją do wspólnego śpiewu pięknych pieśni patriotycznych. W czasie uroczystości gościliśmy nowego proboszcza naszej parafii księdza Wojsława Czupryńskiego. D.L.

 

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ


szkola_wierna_dziedzictwu.pdf